Google Sheets E-Tablolarında Dil Ayarları Nasıl Yapılır?

Excel tablolarında dil ayarları konusunda yaşadığım ve şahit olduğum sıkıntılar, bu yazıyı hazırlarken çok uzak bir geçmişten sesleniyorlar bana. Kimimiz Excel’i Türkçe kullanmak isteriz ama  fonksiyon adlarını İngilizce kullanmak isteriz, kimimiz binlik ve ondalık basamakları ayırmak için kullanılan karakterleri Türkiye standardı olan [binlik işareti: nokta, ondalık işareti: virgül] olarak kullanmayı sever, kimimiz ABD standardı olan [binlik işareti:virgül, ondalık işareti:nokta] olarak. Hatta iş bazen öyle bir noktaya varır ki, “Yahu kendi içimizde kullandığımız rapor.xlsx dosyalarında her şeyi Türkçe kullanıyoruz iyi güzel de, yurt dışındaki iş ortaklarımızla işi report.xlsx üzerinden İngilizce yürütmek gerekiyor, adamlarla e-mail iletişimimizde Excel tablosundan basit bir parçayı kopyala-yapıştır yapmak eziyete dönüşüyor.” cümlesini kurmaya mecaliniz kalmaz.

Efendim, Google’un akıllı yaratıcı (İngilizce orijinali: smart creative) çalışanları Google Sheets içerisinde bu karmaşaya çok güzel bir çözüm bulmuşlar.

Google Sheets için dil ve yerel ayarları 3 başlıkta isteğinize göre ayarlayabiliyorsunuz.

  1. Yerel Ayar (Locale): Fonksiyonlar, tarihler ve para birimi gibi biçimlendirme ayrıntıları için varsayılanların seçimi. Binlik ve ondalık basamak ayraç karakterleri de bunun içindedir.
  2. Görüntüleme dili (Display Language): Adından da tahmin edebileceğiniz üzere bir Google Sheets e-tablosunun menü butonları, sayfa isimlendirmeleri gibi arayüz elemanlarında kullanılan dil seçimi.
  3. Fonksiyon adları: Google Sheets’i Türkçe kullanırken fonksiyon adlarını İngilizce ya da Türkçe kullanma seçimi.

Ve işin güzel yanı, bu ayarları her bir Google Sheet E-Tablosu için ayrı ayrı belirleyebiliyorsunuz. Böylece Rapor_Agustos_2016 e-tablosunu  Öz Türkçe kullanırken, Report_Agustos_2016 e-tablosunu ortaya karışık (ör: yerel ayarlar Türkçe ama fonksiyon isimleri İngilizce), Report_August_2016 e-tablosunu da muasır medeniyet seviyesinde Öz İngilizce kullanabiliyorsunuz.

Tüm bu ayarlamalarınızı Bir Google Sheets E-tablosu üzerinden “Dosya > E-Tablo ayarları…” (İng: “File > Spreadsheets settings…”) adımlarını takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

Google Sheets E-Tablo Dil Ayarları
Google Sheets E-Tablo Ayarları: Dil ve Yerel Ayarlar

Benim ayarlamam bu kadar 🎤✋

 

Bir Cevap Yazın