Google Sheets Kullanmanız İçin 6 İkna Edici Neden

Yıllardır kullanageldiğimiz Excel birçoğumuz için hayat kurtarıcı bir uygulama, bundan hiç kimsenin şüphesi yok. Ancak Google’ın yıllardır geliştirmeye devam ettiği Google Sheets (eski adıyla Google Spreadsheets) birçok açıdan en büyük rakibi Excel’e meydan okuyor.

Profesyonel anlamda Excel kullanmaya üniversiteden mezun olup iş hayatına atıldığım 2010 yılında başladım diyebilirim. O zamanlar da Google Sheets’ten haberdardım ancak kişisel gelir & gider takibi yapmak gibi birkaç temel amaç dışında pek kullanmıyordum.  İlk işlerim memuriyet ve savunma sanayii üzerine olduğu için internet erişimi pek desteklenen bir şey değildi. Hele ki işle ilgili bilgilerin internet ortamında kuruma ait olmayan bir yerde tutulması düşünülemezdi bile.

Google Sheets’i yoğun olarak kullanmaya başlamam Ağustos 2013’te Noktacom Medya’ya geçmemle başladı. Şirketin halihazırda kurumsal Google Apps for Work hesabı olduğu için Google Sheets üzerinde çalışmak çok daha kolay ve hızlı bir çözüm oluyordu çoğu zaman. Zaman içinde sıkı bir Google Sheets fanatiği oldum, halen de Onedio’daki işimde sürekli olarak keyifle kullanıyorum ❤️.

Peki beni bu kadar Google Sheets fanatiği yapan neler?

Şimdi elinizdeki Excel’i yavaşça kenara bırakın🔫 ve takip edin 🐇. Belki de ona çok da ihtiyacınız kalmamıştır.

1. Tamamen Ücretsiz

Google Sheets kişisel kullanımda tamamen ücretsiz, tek ihtiyacınız olan bir Gmail hesabı. İş amaçlı kullanımda Google Apps for Work üyeliğiyle birlikte yine paket içinde ücretsiz olarak sunuluyor. Hatta o kadar ücretsiz ki, Google Drive depolama alanınızda alan kaplamıyor. — Bunu Tweetle

Google’ın dev datacenter tarlalarında minnak minnak yerlerini ediniyorlar 🌱

Sanırım ağlayacağım 😍
Sanırım ağlayacağım 😍

2. Bulut’ta Depolama Sayesinde Her Yerden Erişim İmkanı

Oluşturduğunuz Google Sheets e-tabloları Google Drive üzerinde saklandığı için herhangi bir bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon üzerinden erişip, düzenleme yapmanıza imkan sağlıyor.  Özellikle kişisel amaçlı kullanımda hemen telefondan birkaç bilgiye bakmak için ideal. Telefon üzerinden düzenleme yapmak boyut kısıtından dolayı dolma parmaklarımızı acıtabilse de, acil durumlarda işe yarayabiliyor.

3. 7 Kişiye Kadar* Birleşip Aynı E-Tabloya Girebilmek (Collaboration)

Aynı anda aynı Google Sheet üzerinde çalışabiliyor olmak özellikle iş ortamında verimliliği kat be kat artırabiliyor. Tabii burada kimin nereyi güncelleyeceği konusunda sıkıntı yaşamamak adına iletişimde olmak önemli. Aslında onun da çözümü için farklı yollar direkt Google Sheet üzerinde mevcut. Not & yorum ekleyebilme, sağ sütun üzerinden mesajlaşabilme gibi özellikler sayesinde e-tablo üzerinden ayrılmadan derdinizi anlatabiliyorsunuz.

*7 kişi gibi bir limit yok 🔪🚫🐄.

4. Versiyon Kontrolü Kolaylığı

Ey Excel kullananlar, eminim hepiniz aynı excel dosyasının zibilyon tane versiyonunu birbirinize email olarak göndermişsinizdir (aylik-rapor_versiyon_X.xlsx, X ∈ [0, ∞)). İsimlendirmeyi geçtim, ben en çok arada oluşan veri ve ağ iletişim çöplüğüne acıyorum. Bir Excel dosyası 3 kişi arasında dolaşsa ve bu sırada bu dosyanın 10 adet versiyonu oluşsa, oluştuğu günden itibaren amacı aynı işi görmek olan 30 adet Excel dosyası kişilerin bilgisayarlarını ve email kutularını kirletmiş oluyor. Eğer yeşili seviyorsanız ve zorunda değilseniz, Excel dosyalarını birbirinize email atmayın.

5. Google Apps Script ile Özelleştirilmiş Fonksiyonlar Yazabilme

Birçoğumuz VBA ile oluşturduğumuz makrolar sayesinde Excel aşığıyız, biliyorum, ama Google Sheets’in özelleştirilmiş fonksiyonlar (custom functions) yazabilmeye imkan sağlayan Google Apps Script dili de oldukça gelişmiş işlemleri Google Sheets üzerinde yapabilmenize olanak sağlıyor.

Google Apps Script: Google’ın yazılım geliştiricelere Google ürünleri tabanlı yeni ürünler & özellikler geliştirmesine olanak JavaScript temelli uygulama geliştirme dili. Kulağa çok “nerd” gelmiş olabilir, ama VBA kullanabilen birisinin Google Apps Script’i öğrenmede sıkıntı çekeceğini pek sanmıyorum 🤓. Google Apps Script web tabanlı işlemler yapmanıza da olanak sağladığı için online kaynaklardan da kolaylıkla veri alıp bu veriyi işleyebilirsiniz.

Örnek bir kullanım için Onedio.com’da yayınladığım 6 Adımda Google Pagespeed ve Mobile Usability Takip Dokümanı Oluşturma başlıklı yazımı inceleyebiliriniz.

6. Her bir Google Sheets E-Tablosu için Yerel Ayarları Özelleştirebilme

Yani tüm Google Sheets e-tablolarınız aynı seçenekleri kullanmak zorunda değil. Bir e-tabloyu ABD yerel ayarlarıyla oluştururken, başka bir e-tabloyu Türkiye yerel ayarlarıyla oluşturabilirsiniz. Google Sheets E-Tablolarında Dil Ayarları Nasıl Yapılır? başlıklı yazıdan seçeneklerin neler olduğuna ve nasıl kullanıbileceğinin detaylarına ulaşabilirsiniz.

Karar Sizin

Elbette Google Sheets’in Excel’e göre dezavantajları var, ancak bunlardan bahsetmek bu sitenin amacı değil. Excel ile ilgili çok sayıda Türkçe kaynak varken Google Sheets gibi büyük kolaylıklar getiren, verimlilik artırıcı bir uygulamaya yönelik çok az sayıda Türkçe kaynak olması beni bu siteyi açmaya yöneltti. Umarım güzel bir serüven olur 🖖.

Bir Cevap Yazın